Преминаване към съдържанието

Безплатна доставка над 100 лв до офис на Еконт

Кои са пролетните алергии и как ефективно да се справим с тях?

19 Apr, 2024 285

Въведение 

Дългоочакваната пролет е тук, а освен слънце и приятни емоции, тя носи и риск от множество алергии. Как да ги различим и да се погрижим за здравето си така, че да се радваме на топлия сезон спокойно? В следващите редове ще разгледаме най-често срещаните алергични реакции през пролетта и начините за справяне с тях. 

Респираторни алергии 

Често срещано оплакване през пролетните месеци при хората, които са с по-чувствителен имунитет, това са респираторните алергични реакции. Когато времето се затопля, повечето цъфтящи растения дразнят рецепторите, а реакциите на организма могат да бъдат наистина неприятни. Нека разгледаме как се изразява това дразнение.  

Сенна хрема (алергичен ринит) 

Този тип алергия може да се появи в най-топлата част от годината – в диапазона от май до края на август. Наименованието ѝ идва от аналогията с това, че причинителят на симптомите се явява аромата на сеното. С напредването на медицината, става ясно, че не само сеното е способно да ни раздразни, когато времето се затопли. За хората с такава алергия, пролетта не означава само затопляне и повече моменти на открито. Състоянието на човек със сенна хрема може да бъде безобидно, но и да се стигне и до наистина неприятни усещания. Най-общо, дразнителите са полени от всякакъв вид – прашец от цветните растения, тревните площи, плевелите и храстите.  

По симптомите може лесно да се стигне до заключението за наличие на сенна хрема. Забелязва се запушен и течащ нос, сърбеж и възпаление в гърлото, сълзене на очите и многократно кихане (особено при излизане навън). Обикновено сенната хрема не е сериозно състояние, но ако не се вземе под внимание навреме, би могла да се обостри. Усложненията рядко достигат своя пик, но е възможно да прерасне в астма и да се отключат нарушения на съня.  

Как да предотвратим сенната хрема? 

Превенцията е ключов момент в „борбата“ със сенната хрема и колкото по-рано се обърне внимание на проблема, толкова по-малък е шанса тялото ни да реагира негативно на затоплящото се време. Съществуват множество противоалергични препарати на пазара, но натуралната подкрепа остава най-щадящия и неагресивен метод. Един от ефективните начини за противодействие е приемът на Омега-3 мастните киселини. Натурално извлеченото рибено масло Rosita е богат източник на такива и с негова помощ се минимизират възпаленията, причинени от дразнители като полени и цветен прашец. Рибеното масло облекчава симптомите и подсилва имунитета, като се нормализира дишането и се увеличава шанса да се насладим на приятното време. В случай на каквато и да било алергична реакция, за да се приложи индивидуален и правилен подход към специфичното състояние, консултацията със специалист е силно препоръчителна.   

Кожни алергии  

Топлият сезон понякога носи със себе си и един често подценяван проблем – кожните алергични реакции. Обикновено те са причинени от промяната в атмосферните условия и факта, че кожата е отвикнала от топлото време. Но какво може да претърпи кожата и как да го избегнем? 

Екзема 

Екземата е тип кожно състояние, което може да бъде причинено както от външни фактори, така и да бъде признак за проблем „отвътре“. Характеризира се с големи болезнени, сухи и зачервени участъци, които са способни да попречат на извършването на обикновени ежедневни дейности, поради размерите си. Множество проучвания се правят периодично, за да се изследват причинителите на екзема, като става ясно, че тя може да се озове по кожата ни вследствие на неправилно хранене, рязка промяна в атмосферните условия и дори генетична обремененост.  

Основателката на новозеландската компания за натурална козметика RawNature Ники Джагър споделя в свое интервю, че хидратиращото масло за тяло, което тя създава, се оказва най-доброто средство за справяне с екземата ѝ. То подхранва кожата в дълбочина и не се отмива веднага, оставяйки кожата хидратирана за до 12 часа. При екземата е от голямо значение хидратацията, която даваме на кожата си – тя има нужда от подкрепа както отвътре, така и отвън. 

Копривна треска (уртикария) 

Този тип алергия се появява от различни външни фактори като добре познатите през топлите месеци полени, домашен прах, както и прекомерен прием на алкохол и високи нива на стрес. След като дразнителят е подействал, в кръвта започват да се освобождават хистамини – химикали, с които тялото се опитва да създаде протекция. Появяват се ясни червени и подути пъпки, с които често идва и силен сърбеж. Обикновено симптомите отшумяват за няколко дни до седмица, а на помощ идват студените компреси и по-дългия престой в хладни помещения. Този тип алергия „не обича“ топлината.  

Обрив от високите температури  

Както споменахме, затоплянето може да повлияе на кожата ни негативно и да се сдобием със слънчев обрив. Често дори не се замисляме, че слънцето почти непрекъснато е върху кожата ни, а когато температурите се покачат, това може да бъде опасно. По-познат като „слънчева алергия“, обривът може да се появи само след няколко минути престой на слънце. Термичната реакция на силната светлина изсушава (дехидратира) епидермалните клетки, а като резултат се появяват ситни сърбящи пъпчици в засегнатите участъци. Най-доброто решение за това състояние е редовното нанасяне на висок фактор слънцезащита, но не само когато е слънчево, а винаги, когато кожата е изложена на лъчите.  

Въпреки вълнението от така чаканото слънчево пролетно време, е добре да се има предвид, че пролетта е сезонът на алергиите към атмосферните условия. Превенцията към основните алергични състояния е основното правило, което да спазваме, за да можем да се радваме на приятно време сред природата.