„Дъщеря ми имаше проблем с концетрацията в училище, а също и хреми и алергия от пролетни полени. Вече повече от една година всяка сутрин приема рибено масло от треска Rosita, благоприятния ефект се усети още в края на втората седмица. Драстично се подбри успеха ѝ в училище, а хремата и алергията сякаш никога не ги имала.“
Продължи да четеш, ако искаш да разбереш как да подсилиш нивата на концентрация на твоето дете.
Запазването на детското внимание в училище е сред ключовите умения, които се развиват и подобряват в процеса на учебната динамика. Детето работи в колектив, научава се на говори, да възпроизвежда информация по различни начини и да общува активно. Понякога недостигът на концентрация и хиперактивността могат да попречат както на детето, така и на неговите съученици.
Защо се намалява концентрацията на децата в ранна възраст?
В периода на израстване децата променят както своите навици, така и се изменят хормоните им и наличието на витамини и минерали. Този диапазон от време е ключов за изграждането на полезни умения, които ще ги съпътстват през годините напред. Започвайки ясла, детска градина или училище, те откриват новата обстановка, започват да общуват повече и най-вече да придобиват нови знания. Непозната атмосфера е способна понякога да ги разсейва и да изменя фокуса от важните неща.
Наличието на добра концентрация им помага не само да запомнят по-лесно и бързо наученото и да го прилагат, но и да запазват спокойствие, да не се разсейват със странични дейности и шум. Много могат да бъдат причините за ниските нива на концентрация и внимание в час (и вкъщи), но сред основните са липсата на оптимално количество сън и приемът на недостатъчно ценни витамини и минерали, сред които витамини от B-групата, Омега-3 мастни киселини и магнезий. Те подкрепят нервната система, функцията на мозъка и отговарят за здравия детски имунитет, който е задължителен спътник на концентрацията.
А хиперактивността?
Все по-често се случва деца да се определят като „хиперактивни“. Всъщност, хиперактивността се причислява като медицинско състояние, което специалист може да установи в конкретен случай. Разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD)*, както е и цялото му наименование, се изразява в определен тип симптоми, сред които импулсивност, бърза загуба на фокус, трудност в запаметяването на информация и нейното възпроизвеждане и именно – хиперактивност. За да бъде един човек сигурен, че има това разстройство, то той трябва да бъде диагностициран от лекар.
“Човек с ADHD е енергичен като мощна кола, но със сила на спирачките като на велосипед. Несъответствието между двете е това, което причинява проблемите. Укрепването на спирачките е това, което ще ги предотврати.”, казва за разстройството психиатърът Едуард Халауел в своята книга „ADHD 2.0“.
Проучване показва, че в световен мащаб около 5-10% от учениците са диагностицирани с ADHD, като по-голямата част от тях са момчета. От друго клинично проучване по темата, цитирано в предишното, става ясно, че хранителният режим на малчуганите до голяма степен предопределя потенциалното развитие на ADHD. Изследването установява, че липсата на Омега-3 мастни киселини в детския организъм оказва негативен ефект върху функцията на мозъка
*ADHD - Attention deficit hyperactivity disorder (от англ.)
Как можеш да помогнеш на детето си да поддържа добра концентрация и да подобри успеха в училище?
Проблемът с фокуса в училищна среда е комплексна тема, която изисква и комплексни решения. Всяко дете има индивидуални нужди и специален подход, който родителя и/или учителя да следва. Липсата на добра концентрация е все по-наболял проблем сред децата поради комбинацията от голямото присъствие на дигитални устройства в живота им и огромния поток от информация, който малчуганите преработват всеки ден.
Но детето (в повечето случаи) не може само да прецени кой фактор оказва негативно влияние върху уменията му да се съсредоточи и е важно неговите родители, дори преди да забележат подобен проблем, превантивно да дадат на мъника това, от което тялото му се нуждае. В това число питателна и пълноценна храна, основните вещества за нормален растеж, достатъчно сън, спокойна среда на отглеждане и най-важното – много любов!
Рибено масло Rosita – най-добрият приятел на детето ти не само в периода на настинките и вирусите
Както вече споменахме, Омега-3 мастните киселини притежават основополагащо значение за мозъчната дейност, като подобряват структурата и гъвкавостта на клетъчните мембрани. Рибеното масло съдържа в себе си оптимални количества Омега-3 мастни киселини, които при редовният му прием доказано подобряват както фокуса, така и научаването и запомнянето на нова информация. Важно е рибеното масло, което детето ти приема, да е качествено – но какво означава това? Страната на произход, методът на извличане и обработка на самото масло и неговото съхранение от производителя и крайния потребител са нещата, които ще определят нивото на качество на продукта.
Рибено масло Rosita се извлича от дива риба треска, уловена в най-чистите води на планетата (около Норвегия) и се произвежда по метода Розита, който е изцяло механичен, без топлинна или химическа обработка, за да не се увреди състава му. То се извлича веднага след улова на рибата, за да предостави 100% чисти вещества – Омега-3 в комбинация с витамини А и D3.
Ежедневната превенция на състояния като нервност, нетърпимост и Разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност (ADHD) при малчуганите е важна стъпка за здравословния им начин на живот. Като малки хората все още изграждат телата си, създават навици и поведение, които биха ги съпътствали и занапред. Приемът на ценните хранителни вещества, сред които и омега-3 мастните киселини в рибеното масло, ще подобрят тонуса им, ще подсилят имунитета и ще дадат тласък на по-добрата концентрация и внимание в час.