Доста добре се повлиява 10годишното вкъщи от приема на Росита - течно омега 3.
Ето какво трябва да знаете за Омега-3
Видове Омега-3
ALA (алфа-линоленова киселина)
Това е най-разпространената Омега-3 мастна киселина. ALA се среща най-вече в растителните храни и трябва да бъде преобразувана в EPA или DHA, преди тя да бъде използвана от човешкото тяло.
ЕРА (ейкозапентаенова киселина)
Основната функция на EPA е да формира сигнализиращи молекули, наречени ейкозаноиди, които играят многобройни физиологични роли. Ейкозаноидите, направени от Омега-3, намаляват възпалението, докато тези, произведени от Омега-6, повишават възпалението.
DHA (Докозахексанова киселина)
DHA е важен структурен компонент на кожата и ретината на окото. Укрепващата диета с високо съдържание на DHA води до подобрено зрение при бебета.
Как Омега-3 влияе на човешкото тяло
Омега-3 се бори с депресията и тревожността
Депресията е едно от най-често срещаните психични разстройства в света. Симптомите включват тъга, летаргия и обща загуба на интерес към живота. Тревожността, също често срещано разстройство, се характеризира с постоянна тревога и нервност. Интересно е, че проучванията показват, че хората, които консумират редовно Омега-3, са по-малко склонни да бъдат депресирани. Нещо повече, когато хората с депресия или тревожност започват да приемат Омега-3, техните симптоми се подобряват значително. Друго проучване установява, че EPA е ефективна срещу депресията като общо антидепресивно средство. Дефицитът на DHA при децата се свързва с проблеми по-късно, като трудност при учене, агресивно поведение и други.
Омега-3 подобрява здравето на очите
DHA, е основен структурен компонент на ретината на окото. Когато човек не получава достатъчно DHA, могат да възникнат проблеми със зрението - приемът на достатъчно количество Омега-3 е свързано с намален риск от макулна дегенерация, една от водещите причини за трайно увреждане на очите и слепота.
Омега-3 може да стимулира здравето на мозъка по време на бременност и в ранния живот
Омега-3 мастните киселини са от решаващо значение за растежа и развитието на мозъка при кърмачетата. DHA представлява 40% от полиненаситените мастни киселини в мозъка и 60% от ретината на окото. Снабдяването с достатъчно Омега-3 по време на бременност е свързано с множество ползи за децата, включително:
- По-висока интелигентност;
- По-добра комуникация и социални умения;
- По-малко поведенчески проблеми;
- Намален риск от забавяне на развитието;
- Намален риск от аутизъм и церебрална парализа
Омега-3 може да подобри рисковите фактори при сърдечно-съдови заболявания
Инфарктите и инсултите са водещите причини за смърт в света. Преди десетилетия учените отбелязват, че при общностите, хранещи се с повече риба, тези заболявания са рядкост. По-късно се установява, че това се дължи на консумацията на Омега-3 - от тогава те се свързват с множество ползи за здравето на сърцето, а именно:
- Триглицериди: Омега-3 могат да доведат до значително намаляване на триглицеридите, обикновено в диапазона от 15-30%;
- Кръвно налягане: Омега-3 може да намали нивата на кръвното налягане;
- “Добър" холестерол: Омега-3 може да повиши "добрия" холестерол;
- Кръвни съсиреци: Омега-3 са способни да разреждат тромбоцитите в кръвта. Това помага да се предотврати образуването на кръвни съсиреци (тромби) при хора, предразположени към тях;
- Плака: Омега-3 подпомага рабиването на плаката, която може да ограничи и втвърди артериите;
- Възпаление: Омега-3 намаляват производството на някои вещества, отделени по време на възпалителния отговор на организма.
Омега-3 се бори с възпалението
Възпалението е естествен отговор на инфекции и увреждания в тялото. Понякога то продължава по-дълго време, дори без инфекция или нараняване - това състояние се нарича хронично или дългосрочно възпаление. То може да допринесе за развитието на почти всяко хронично заболяване, включително сърдечно-съдови заболявания и рак. Отделно, Омега-3 мастните киселини могат да намалят производството на молекули и вещества, свързани с възпаление, като възпалителни ейкозаноиди и цитокини.
Омега-3 се бори срещу автоимунните заболявания
При автоимунните заболявания имунната система мисли здравите клетки за чужди и започва да ги атакува. Диабет тип 1 е един отличен пример, при който имунната система атакува клетките, произвеждащи инсулин в панкреаса. Омега-3 мастните киселини могат да се борят с някои от тези заболявания. Проучванията показват, че получаването на достатъчно Омега-3 през първата година от живота е свързано с намален риск от много автоимунни заболявания, включително диабет тип 1, автоимунен диабет и множествена склероза. Омега-3 също спомагат за лечението на лупус, ревматоиден артрит, улцерозен колит, болест на Крон и псориазис.
Каква е дневната доза Омега-3, която трябва да приемате?
Различни здравни организации предлагат множество препоръки, но обикновено минимумът е 250-500 мг комбиниран ЕРА и DHA на ден за възрастен човек в добро здраве. В някои случаи за определени здравословни проблеми се препоръчват по-големи количества.