
Едно често срещано явление при много хора – „пролетната умора“ е състояние, което носи със себе си поредица от симптоми, които могат да повлияят на ежедневната ни мотивация. С идването на новия топъл сезон вместо да се чувстват заредени с енергия и жизненост, някои хора изпитват точно обратното – демотивация, ленивост, липса на апетит, постоянни главоболия и сънливост.
В какво точно се изразява пролетната умора, защо се появява и как да я преборим с помощта на магнезия като хранителна добавка – разбери от статията по-долу.
1. Какво означава всъщност „пролетна умора“ и защо се появява?
Явление, което се споменава често в преходния сезон и с което всеки от нас е запознат - но дали наистина знаем какво представлява и защо се появява тя? Пролетната умора не е болест, но някои хора със сигурност биха я описали като такава. Особено когато всичко около нас се събужда за нов живот, а тялото сякаш още не може да излезе от зимния сън и да се адаптира към все по-слънчевото и топло време.
Казано на разговорен език, „пролетна умора“, е състояние, което засяга както физическото, така и психическото ни състояние точно в периода на сезонния преход. Неприятното усещане се поражда от драстичните промени в природата и съответно в организма ни. Денят става по-дълъг, имаме повече излагане на естествена слънчева светлина, по-високи температури и повече цъфтящи растения (а с тях и полени).
Макар че терминът е популярен за този сезон, той се наблюдава и през есента, когато тялото ни трябва да се настрои на точно обратната „честота“ – по-къс ден, по-ниски температури, по-малко слънчева светлина.
Преходните сезони често носят със себе си усещане за забавяне, умора и понякога дори замаяност. В този така изпитателен момент за организма е важно той да бъде подкрепен с прием на правилните вещества – за стабилен имунитет, за баланс на нервната система и за нормална функция на циркадния ритъм. Липозомен магнезий RealFood е най-бионаличната форма на магнезий – магнезиев цитрат, който е обвит в липозомна капсула, съхраняваща веществото и позволяваща по-качественото усвояване.
2. Защо да се довериш на магнезий в преходните сезони?
Минералът участва в над 300 ензимни реакции в организма и има ключова роля в поддържането на нормалната функция на нервната система, движението на мускулите и баланса на сърдечния ритъм. Когато нивата му спаднат – нещо напълно обичайно след студения сезон (без богато разнообразие на пресни храни), се появяват редица симптоми, които бихме определили като пролетна умора. При недостиг на минерала човек може да се чувства постоянно уморен, да се появят мускулни крампи, честа тревожност и друга необичайна симптоматика.
В този момент магнезият може да бъде най-добрият ни приятел. Той помага за производството на достатъчно енергия на клетъчно ниво, като така поддържа метаболизма и подобрява усещанията ни за жизненост през целия ден. В същото време той регулира дейността на нервната система и има доказан ефект върху психическото здраве. Добавката често се препоръчва при безсъние, тревожност, раздразнителност и дори при първоначални симптоми на депресия. Редовният му прием улеснява заспиването, подобрява качеството на съня, нормализира циркадните ритми и дава на организма възможност за качествено възстановяване.
3. Ето как да разбереш дали тялото ти се нуждае от магнезий през пролетта
При недостиг на определени вещества, тялото ни дава знаци и е важно да се „оглеждаме“ за такива. Недостатъчното наличие на магнезий има своите признаци, но за да бъдем максимално сигурни, може да се направи и кръвно изследване за количеството магнезий в кръвта ни.*
А сред симптомите за намалено наличие на минерала в организма са и:
- Раздразнителност;
- Проблеми със съня;
- Постоянна умора, независимо от часовете сън;
- Чести и продължителни главоболия;
- Мускулни схващания и крампи;
- Липса на апетит.
*Въпреки точността на тестовете, ако резултатът е нисък, това не винаги означава недостиг на минерала, а да показва, че организмът използва повече магнезия от костите.
4. Кой има най-голяма нужда от магнезий през пролетните месеци?
Най-просто казано – всички, които имат активно ежедневие. Пролетната умора се усеща най-често, когато сме в движение и ни трябва добро количество енергия, за да извършваме ежедневните си задачи. Сред тях са спортистите, за които енергията е основното гориво, учениците, които имат нужда от допълнителна подкрепа при учебния процес, както и всички хора, често подложени на стресови фактори.
5. Храните, богати на магнезий
Освен чрез директния прием на магнезий през хранителна добавка, можем да допринесем за повишаването на количествата му и с подбора на храната си. Пролетта е идеалното време за пресни плодове и зеленчуци – те са в изобилие и са достъпни в географските ширини на България. Ето и кои храни да добавиш в менюто си за повече магнезий:
- Спанак;
- Тиквени семки;
- Авокадо;
- Кейл;
- Рукола;
- Банани;
- Леща, боб, нахут;
- Риба и морски дарове.
6. Какво да запомниш от статията?
Пролетната умора е състояние, напълно нормално за преходните сезони. Това, че е „пролетна“, не означава, че не може да се появи и през есента, когато организмът е под голям стрес. Ленивост, раздразнителност, умора и главоболия са основните симптоми за наличието ѝ, а за да се погрижим за нивата си на енергия, на помощ идва мощният магнезий, който участва в над 300 процеса в организма. Магнезият поддържа баланса на циркадните ритми, подобрява състоянието на нервната система, подпомага кръвообращението. Липозомен магнезий RealFoodе една от най-бионаличните форми на минерала, обвита в специална обвивка за най-доброто запазване на активното вещество.