Съдържание [скрий]
- Омега-3 в рибеното масло подпомагат растежа и мозъчната функция при децата
- Омега-3 в рибеното масло може да подобри уменията за учене при децата
- Рибено масло в диетата по време на бременността може да повиши детското IQ
- Прием на рибено масло и Омега-3 подобряват симптомите на ADHD
- Позитивни резултати от Омега-3 при разстройство на координацията в развитието (DCD)
- Прием и дозировка на рибено масло Rosita EVCLO за деца
- В заключение
Рибеното масло е основен източник на незаменими Oмега-3 мастни киселини, които не се произвеждат в организма, но имат ключова роля за развитието на детето още от зачеването. Приемането на рибено масло от бременни и деца подобрява детските способности за възприемане и учене. Резултатите са положителни и при нарушения като ADHD (разстройството с дефицит на вниманието) и DCD (разстройство на координацията в развитието), както и за деца с лоши оценки в училище.
Нека разгледаме как есенциалните Омега-3 мастни киселини в рибеното масло спомагат за развитие на детската интелигентност.
Омега-3 в рибеното масло подпомагат растежа и мозъчната функция при децата
Мозъкът расте с най-бързи темпове от раждането до около 2-годишна възраст, но развитието му продължава през цялото детство и юношество. Над 60% от мозъка се състои от мазнини. Омега-3 мастната киселина DHA (докозахексаенова киселина) съставлява около 10-15% от тях. Смята се, че частите на мозъка, в които има най-много DHA, отговарят за дейности като планиране, решаване на проблеми и фокусирано внимание.
Омега-3 мастните киселини DHA и ЕРА са основните съставки на рибеното масло. Доказано е, че те са необходими за развитието на сетивната, когнитивната и моторната нервна система по време на развитието на мозъка. Поради тази причина рибеното масло, което съдържа концентрирани мастни Омега-3 киселини, е една от малкото добавки, които се препоръчват за бременни жени и кърмачки, както и за малки деца – разбира се, след консултация с лекар.
Омега-3 в рибеното масло може да подобри уменията за учене при децата
5 от 7 проучвания за ефекта на DHA върху когнитивните способности при децата потвърждават, че приемът на аминокиселината, съдържаща се в рибеното масло, подобрява оценките в училище, включително способността за четене, правопис и математика.
Учени от Оксфордския университет изследвaт 362 деца на възраст 7-9 години. В продължение на 4 месеца те получават по 600 мг Омега-3 дневно. Проучването е известно с името DOLAB и то показва впечатляващи резултати. Децата с най-лошо представяне по отношение на четене и граматика в училище са подобрили осезаемо езиковите си умения в сравнение с група деца, приемали плацебо.
В друго проучване в Брадфорд ученици са приемали Омега-3 рибено масло ежедневно, а резултатите са категорични - приемът на хранителната добавка се отразява положително върху способностите на децата за учене: до 81% от учениците са показали по-добри умения в четенето, 67% в - писането и 74% - в математиката.
Рибено масло в диетата по време на бременността може да повиши детското IQ
Изследването е проведено в Нюйоркския университет (NYU) в САЩ с хранителна добавка на рибено масло, приемана от бременни жени. То потвърждава, че приемът на рибено масло може да повиши коефициента на интелигентност при децата с повече от 3,5 пункта. За сравнение, изследването е повторено и с други хранителни добавки като желязо, аскорбинова киселина (витамин С) и витамини В-комплекс. Те не показват същите резултати като тези при рибено масло.
“Макар и приемът на добавка с желязо от майката да не се отразява на коефициента на интелигентност на детето в най-ранна възраст, в по-късни етапи на развитие със сигурност би могло да има значение.”, споделя изследователският екип.
Водещият на изследването - Джон Прозко, допълва: “Идентифицирането на връзка между наситените мастни киселини и интелигентността повдига любопитни въпроси, които ще бъдат обект на бъдещи проучвания.”
Следим темата, така че разчитайте на актуална информация относно ефекта на рибеното масло върху IQ-то при децата.
Прием на рибено масло и Омега-3 подобряват симптомите на ADHD
Разстройството с дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD) е често срещано при децата. Стандартното лечение с медикаменти може да има тежки странични ефекти или признаци за непоносимост. Затова търсенето на алтернативни методи е голямо.
Изследванията показват, че в кръвта на пациенти с ADHD се откриват по-ниски нива на Омега-3 в сравнение с пациенти, които не са диагностицирани с ADHD.
От друга страна има множество проучвания за ефективността на мастните киселини при деца с ADHD. Статия, публикувана през 2019 г., заключва, че комбинираните дози EPA и DHA - равни или над 750 мг на ден в продължение на 12 седмици, показват значително подобрение на симптомите на ADHD.
Важно е да имаме предвид, че наличието на достатъчно мастни киселини в организма на майката още преди раждането също има отношение към проявата на разстройство с дефицит на вниманието при децата.
Позитивни резултати от Омега-3 при разстройство на координацията в развитието (DCD)
Разстройството на координацията в развитието, наречено още диспраксия, забавя развитието на малки деца по отношение на ежедневните дейности. Пълзене, обличане, рисуване и спорт са активности, при които детето с DCD се представя по-слабо в сравнение с деца на неговата възраст. Важно е да отбележим, че преди детето да навърши 5 години не може да му бъде поставена такава диагноза.
Около 5% от децата в училищна възраст са засегнати от DCD. Освен нарушение в моторните функции за това състояние са характерни още трудности с ученето и проблеми в поведението, адаптацията и социализацията, които често продължават и в зряла възраст.
Какво показват още проучванията: 117 деца с DCD на възраст между 7 и 12 г. приемат хранителни добавки с Омега-3 и Омега-6 мастни киселини в продължение на 3 месеца. (Oxford-Durham Study) Резултатите са сравнявани с тези на група деца, приемали плацебо.
В края на изследването не е отчетена промяна в двигателните функции на децата, но при тези, приемали мастни киселини, се наблюдава значителен напредък в четенето, правописа и поведението в сравнение с децата, приемали плацебо.
Заключението на учените, провели изследването, е че добавянето на Омега-3 мастни киселини към диетата може да предложи безопасна и ефикасна възможност за лечение на образователни и поведенчески проблеми сред деца с DCD.
Прием и дозировка на рибено масло Rosita EVCLO за деца
Децата могат да приемат между 500 и 1200 милиграма рибено масло на ден, в зависимост от възрастта, височината и теглото си. За деца до 6-годишна възраст се препоръчва прием на течно рибено масло вместо капсули. Течното рибено масло може да се поглъща директно или смесено с храна, стига да не се загрява. Консултацията с лекар за определяне на индивидуалната доза винаги е препоръчителна.
- Бебета над 9 месеца –започва се с една капка на ден и постепенно се стига до максимум 1/8 чаена лъжичка (0,625 мл);
- Деца от 1 до 3 годинки– започва се с няколко капки на ден, като дозата постепенно се увеличава до 1/8 – 1/4 чаена лъжичка (1,25 мл);
- Деца от 3 до 5 годинки– започва се с 1/8 чаена лъжичка и постепенно се увеличава, докато стигне 1/2 чаена лъжичка (2,5 мл);
- Деца от 5 до 12 години– започва се с 1/4 чаена лъжичка, като дозата постепенно се увеличава, според теглото на детето;
- Тийнейджъри– започва се с 1/4 и се увеличава максимум до1 чаена лъжичка (5 мл).
Ако детето никога не е консумирало риба или рибено масло, или има подозрение за хранителна алергия, задължително се консултирай с лекуващ педиатър преди да използваш маслото. Като допълнителна застраховка можеш да сложиш капка от маслото върху малък участък от кожата на детето преди директната консумация.
В заключение
След като те запознахме с ползите от рибеното масло за стимулиране на интелигентността и уменията, свързани с учене и възприятие при децата, можем само да те посъветваме да откриеш качествен източник на Омега-3 мастни киселини.
Източници:
- 1. Kuratko et al. The Relationship of Docosahexaenoic Acid (DHA) with Learning and Behavior in Healthy Children: A Review. Nutrients. 2013 Jul; 5(7): 2777–2810.
2. Richardson et al. Docosahexaenoic acid for reading, cognition and behavior in children aged 7-9 years: a randomized, controlled trial (the DOLAB Study). PLoS One. 2012; - 3. Chang et al. Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids in Youths with Attention Deficit Hyperactivity Disorder(ADHD): A Systematic Review and Meta-Analysis of Clinical Trials and Biological Studies. 2017 Jul 25;
4. Konigs and Killiaan. Critical appraisal of omega-3 fatty acids in attention-deficit/hyperactivity disorder treatment. Neuropsychiatr Dis Treat. 2016; 12: 1869–1882.
5. Richardson and Montgomery. The Oxford-Durham study: a randomized, controlled trial of dietary supplementation with fatty acids in children with developmental coordination disorder. 2005 May;- 6. Bisgaard H., Stokholm J., Chawes B.L., Vissing N.H., Bjarnadóttir E., Schoos A.M., Wolsk H.M., Pedersen T.M., Vinding R.K., Thorsteinsdóttir S., et al. Fish oil-derived fatty acids in pregnancy and wheeze and asthma in offspring. N. Engl. J. Med. 2016;375:2530–2539.
- 7. Chang, J.PC., Su, KP., Mondelli, V. et al. High-dose eicosapentaenoic acid (EPA) improves attention and vigilance in children and adolescents with attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) and low endogenous EPA levels. Transl Psychiatry 9, 303 (2019).
- 8. López-Vicente M et al. Prenatal Omega-6: Omega-3 Ratio and Attention Deficit and Hyperactivity Disorder Symptoms. J Pediatr.
- Richardson and Montgomery. The Oxford-Durham study: a randomized, controlled trial of dietary supplementation with fatty acids in children with developmental coordination disorder. Pediatrics. 2005 May;115(5):1360-6
- How to Make a Young Child Smarter: Evidence From the Database of Raising Intelligence, John Protzko, Joshua Aronson, and Clancy Blair, January 2013