Преминаване към съдържанието

Ендометриоза – скритото заболяване, за което говорим (не само) през март

28 мар, 2025 44
Ендометриоза – скритото заболяване, за което говорим (не само) през март

През Ендо Март – месецът, посветен на осведомеността за ендометриозата, ние се включваме с един разговор, обхващащ основните му характеристики и дава една по-детайлна представа защо се появява и как се третира. Бяхме на гости в кабинета на д-р Ангел Налбански – акушер-гинеколог, който специализира в диагностика и лечение на ендометриозата. Той разгърна темата, като се задълбочихме върху появата, симптоматиката и какви са причините за това ендометриозата да е едно много трудно откриваемо заболяване. 

Какво ни разказа д-р Налбански по темата, виж по-надолу и гледай цялото интервю с него тук.  

В какво се изразява ендометриозата? 

Ендометриозата представлява медицинско състояние, при което тъкан, подобна на тази, която образува вътрешния слой на матката (ендометриум), започва да се разпространява извън самата матка – по яйчниците, маточните тръби, а в някои случаи дори е възможно да достигне и до други органи като пикочния мехур или червата. Това неестествено състояние води до възпаления, силна болка и често може да се стигне до образуване на сраствания и кисти.  

Доктор Налбански сподели, че не е задължително ендометриозата да се свежда само до областта на малкия таз. В практиката си той е ставал свидетел и на ендометриоза, стигнала чак до диафрагмата на жена. Това се получава, понеже при невзети мерки за лечение, възпалението от засегнатите органи може да се разпространи по съседство и дори да се „покачи“ нагоре.  

Заболяването, колкото и странно да звучи, поради спецификата на развитие, може да се появи и при мъжете. Доказани случаи на ендометриоза при мъже има изключително рядко…но това е възможно да се случи. При мъже, преминали хормонална терапия с повишаване на естрогена, е възможно да се създадат условия за развитие на тъкан, подобна на ендометриума при жените. Когато не се обърне внимание навреме, тази тъкан започва да се разпространява и да създава дискомфорт.  

Какви са причините за наличие на ендометриоза?  

Тук няма единен отговор. Причините за появата на ендометриоза могат да бъдат най-различни – от генетична предразположеност на жени в семейството, през метаплазия на клетки (клетки извън матката се преобразуват в ендометриални поради хормонално или възпалително въздействие) до ретроградна менструация (връщане на кръв през маточните тръби към малкия таз) или лимфна и кръвна дисперсия (клетки се пренасят чрез кръвта или лимфата до други органи).   

Конкретните причинители на заболяването трудно могат да се установят в отделните случаи, защото самата специфика на ендометриозата е особена и все още недобре установена от медицината. 

Има ли начин да се излекува?  

Трудно за откриване и специфично за третиране, ендометриозата е заболяване, което не може да бъде излекувано на 100%. Това не изключва обаче възможността да се намалят симптомите и негативните ефекти, които тя оказва на женския организъм с времето.   

Колкото по-рано се намери тя, толкова по-ефективно ще бъде лечението. Често на дамите се изписват противозачатъчни, които замаскират симптомите временно, но не дават резултати в дългосрочен план – за ендометриозата е нужен личен подход и редовни изследвания. В разговора ни с д-р Налбански стана ясно, че в момента се влагат много средства в това знанията за заболяването и успехът в лечението да дават още по-добри резултати, но засега случаи на напълно излекуване няма.  

Ендометриозата остава „в сянка“ на менструалната болка  

Определяно като едно изключително трудно за откриване заболяване, ендометриозата често може да се сбърка със симптоматиката на предменструален синдром и менструацията. Тъй като оплакванията са сходни и е общоприето, че е нормално една жена да усеща дискомфорт в този период от месеца, в голям процент от случаите това никак безобидно заболяване остава „в сянка“. Въпреки че дамите изпитват неудобство преди и по време на менструация, когато то започне да пречи на ежедневни дейности и занимания и спира нормалния ход на ежедневието, е добре да се потърси друго мнение

и да се проведат по-обстойни прегледи. Д-р Налбански посочи, че най-ефективният начин да бъде забелязано наличие на ендометриоза е чрез ултразвук – подход, който през последните години е достигнал високо ниво на успех в тази област. 

Защо заболяването остава скрито?  

„Няма тест или специфично изследване за ендометриоза, което да покаже, че тя е на лице. Общите изследвания често не биха насочили и някой, който работи в тази насока.“, сподели още в разговора ни д-р Налбански.  

Всъщност, Световната здравна организация определя ендометриозата като заболяване, което засяга над 10% от жените в репродуктивна възраст – приблизително 190 милиона дами. Със своята обширна симптоматика и последици тя оказва значително социално, здравно и икономическо влияние. Може да намали качеството на живот поради силната болка, умората, възможно е да доведе до състояния на депресия, тревожност и дори да повлияе на репродуктивната функция и да бъде причината за безплодие.   

Какво да запомниш:  

Ендометриозата е заболяване, което често остава незабелязано или бъркано с болезнени менструални болки. Тя може да окаже сериозно влияние върху здравето, физическото състояние и социалния живот на една жена и дори да доведе до трудности при забременяване. Редовните профилактични прегледи и искането на помощ при наличие на притеснителни симптоми е първата стъпка към установяване на причината и правилното третиране.   

Виж целия ни разговор с д-р Ангел Налбански, за да разбереш най-важното за ендометриозата.