Преминаване към съдържанието

Каква е връзката между продължителността на живота и неговото качество?

20 Dec, 2024 8
Каква е връзката между продължителността на живота и неговото качество?

Една значително нашумяла напоследък тема, която събужда размисли у множество експерти и просто хора, които се грижат за своето здраве – има ли връзка между продължителността и качеството на живота.   

 „Life span и “health span”, от английски дължина на живота и здравословно състояние, са термини, които все по-често биват сравнявани, а очевидната връзка помежду им – анализирана. С живота ни в едно време, в което грижата за менталното и физическото здраве застават на преден план повече от всякога, идват и решенията, които се налага да взимаме всеки ден.  

Какво казват проучванията?  

Проучване на Our world in Data от 2019г. показва, че в последните 100 години продължителността на човешкия живот се е увеличила над два пъти. Това се дължи на подобряването на медицинските услуги, напредването на технологичните процеси и новите открития в медицината. Но дали това, че хората живеят по-дълго, реципрочно означава, че този живот е изпълнен със здраве? Вероятно не на всяка цена. Затова е важно да разберем разликата между продължителност на живота и продължителност“ и качество на здравето. Първото включва общия брой години, докато второто е колко от тези години запазваме оптималното си здраве. Според друг анализ на Евростат от 2023г. повече от една трета от хората в ЕС съобщават, че имат хроничен здравословен проблем, като негативната самооценка на здравословното състояние идва най-вече от по-възрастните участници.  

Навиците на човек през целия му живот до голяма степен определят качеството на неговото здраве, наред с генетичния фактор за предразположеност към дадени здравословни състояния. Но какво точно вреди и как можем да повлияем на удължаването на годините, прекарани в здраве? 

Храненето променя играта 

Стоящо освен в основата на пирамидата на Маслоу, храненето е фактор, ключов за състоянието ни на ежедневна база. Храната е нещо, което приемаме всеки ден, нещо, без което не можем да живеем. Есенциалните витамини и минерали от нея, освен да ни засищат, поддържат имунната ни система здрава и контролираща появата на заболявания. Точно защото се храним всеки ден, балансираната диета е много важна за това да си набавяме това, за което тялото ни ни моли.  

Хранителните добавки 

И все пак, нека си признаем – не бихме могли с храната да покрием всеки един витамин и минерал, който организма ни употребява. Нужно е решение по друг начин. Начин, по който целенасочено да подберем това, което ни е необходимо. Хранителните добавки днес са в изобилие и често човек може да се заблуди какво наистина му трябва, за да поддържа тялото си в здрава форма.  

През последните години нашумяха историите на хора, които са избрали пътя на дълголетието чрез добавки така, че дори може да ни се стори малко странно. Браян Джонсън е един от тях – пионер в тази идея, той приема над 100 добавки на ден с цел да покрие всеки здравен аспект и да пребори остаряването. Разбира се, ние не препоръчваме да се стига до такова обсебване и съветваме винаги нашите клиенти да приемат това, което работи най-добре за тях. При едно разнообразно хранене и прием на веществата, които тялото ни иска в по-големи количества с годините, не е нужно да пълним тялото си с излишни и несъобразени добавки. С увеличаването на годините и нуждите се променят – след 25-годишна възраст, например, тялото ни започва да губи колагена си, а кой е изграждащ всички органи елемент. За да се погрижим за нуждите си, можем да си набавим колаген отвън – чрез хранителна добавка 

Петте зони   

Дан Бютнер, американски изследовател, журналист и автор, изследва дълголетието по света, като сравнява отделните континенти по средна продължителност на живота. В сътрудничество с екип от демографи и здравни експерти, той определя „5-те сини зони“ – пет географски области по света, където хората живеят по-дълго и по-здравословно, като процентът на столетниците е около десет пъти по-висок от този в САЩ. Към тях спадат Лома Линда в Калифорния, Никоя в Коста Рика, Сардиния в Италия, Икария в Гърция и Окинава в Япония. Тези места са избрани въз основа на статистически данни и изследвания на продължителността на живота и рутината на местното население. Екипът на Бютнер използва демографски и епидемиологични данни, за да определи зоните, и след това изучава общите фактори в културата, диетата, физическата активност и социалните връзки, които допринасят за дълголетието на хората там. 

Генетичният фактор  

Както вече няколко пъти засегнахме този аспект, генетичната предразположеност на човек може да окаже значително влияние върху това в какво състояние ще бъде здравето му. Фактът, че хората, живеещи в тези области на света живеят най-много може да ни наведе на мисълта, че причината е генетична, но това не е точно така. Да, това, което родителите ни са ни „завещали“ има значение, но по-важно е как се профилактираме, какво ядем, какви витамини и минерали приемаме през различните периоди в живота си, какви витамини и минерали приемаме и това дали се движим достатъчно. Съществува анализ, който показва, че генетичният фактор има влияние върху нашия „lifespan само на около 20%, докато всичко останало се обосновава на собствените ни решения.  

Следи нашия блог, за да научиш как генетичните особености могат да повлияят на усвояването на хранителни добавки.  

До каква възраст ще запазим оптималното си здраве зависи до голяма степен от нас самите – множество фактори обуславят нормалната функция на органите и системите ни, сред които храненето, хидратацията, движението и разбира се – вредните навици. Важи и генетиката; разбира се в по-малки количества. Информираността и активната ни грижа, оказва се, е ключът към нашето оптимално здраве.