Преминаване към съдържанието

Безплатна доставка над 100 лв до офис на Еконт

Подсладителите – полезни или вредни?

26 Jul, 2024 3527
Подсладителите – полезни или вредни?

Сукралоза, стевия, еритритол и още – как влияят на здравето  

Всеизвестен факт е, че обикновена захар има недобро действие върху организма ни ежедневно и в дългосрочен план тя може да доведе до проблематични, дори в някои случаи много опасни последици.  

На пазара днес може да се срещне огромно разнообразие от нейни заместители под формата на естествени и изкуствени подсладители. Освен в чист вид, те се добавят в храни и напитки, както и като подобрител в някои хранителни добавки. Често си мислим, че те са по-добрият избор за нашия режим, поради ниското или никакво съдържание на въглехидрати. Но дали наистина подсладителите са по-щадящи организма и фигурата ни или е добре да се замислим преди да купим – в следващите редове ще сравним някои от най-разпространените видове. 

Сукралоза (Спленда) 

Хранителни стойности: 

  • Калории: 0 
  • Въглехидрати: 0.5 г 
  • Протеини: 0 г 
  • Мазнини: 0 г 
  • Гликемичен индекс: 0 

Най-наситеният подсладител в нашата класация, сукралозата, е около 600 пъти по-сладка от захарта. Тя е изкуствен подсладител, произведен от бяла захар изцяло чрез химически процеси. Открита е миналия век, като има сведения, че това се е случило поради грешно изпълнени лабораторни инструкции. 

Предимства: Въпреки че е създадена от захар, сукралозата е много по-сладка от нея и именно това я прави така привлекателна за влагане в различни храни, напитки и хранителни добавки.  

Недостатъци: Изследванията върху нейното действие дълго време са противоречиви, но през последните години резултатите клонят натам, че при дългосрочен прием тя повлиява негативно някои здравни аспекти. Именно поради множеството притеснителни открития, през 2023 година Световната здравна организация издава сигнал относно потенциалните последици от изкуствения подсладител 

Проучване от 2020 година наблюдава изчезването на някои бактерии в чревния микробиом на женски мишки, хранени със сукралоза по време на бременност и кърмене, от което се увеличават предпоставките за възпаления. Освен това, подсладителят се свързва и с повишен процент на мутация на Ешерихия коли и бактериите, отговорни за поява на Болест на Крон. Повишаването на теглото, и в частност телесните мазнини, също е един от ефектите от дългосрочния прием на сукралоза. 

Скорошни изследвания повишават поводите за притеснение от приема на сукралозата, като се установява, че тя не е подходяща и за готвене. При висока температура, този подсладител взаимодейства с молекулите на мазнините и произвежда вредни вещества. При чест прием това може да увеличи и възможността за поява на по-сериозни усложнения.  

Стевия   

Стевия е заместител на захарта, произведен от листата на растението Stevia rebaudiana, вирееща основно в Южна Америка. Нейната сладост е около 200 до 400 пъти по-силна от тази на захарта. 

Хранителни стойности:  

  • Калории: 0 
  • Въглехидрати: 0 г 
  • Протеини: 0 г 
  • Мазнини: 0 г 
  • Гликемичен индекс: 0 

Предимства: Докато суровите листа на растението не са достатъчно изследвани, обработеният екстракт се използва от диабетиците – в нея няма въглехидрати и не би повишила кръвната захар. Тя притежава и антибактериални и антиоксидантни свойства и може да се влага в сладкиши и в чай, тъй като издържа на високи температури. 

Недостатъци: През последните години някои проучвания установяват корелация между редовния прием на стевия и системното подуване на стомаха и киселините, но заключенията по темата са все още спорни.  

Поради факта, че стевията е диуретик, тя кара течностите да преминават по-бързо през бъбреците – съответно ценните електролити, като магнезий и калий, не се задържат за дълго и е възможна появата на някои от страничните ефекти. Като водоизолатор, тя влияе и на разширяването на кръвоносните съдове и до намаляване на кръвното налягане. При хора с обикновено ниско кръвно, са възможни симптоми като замайване и е добре да се извърши консултация със специалист по темата преди прием. 

Проучване от 2016 година пък установява, че високите количества стевиол кара сперматозоидите при хора да произвеждат по-високи дози прогестерон (хормон, наситен в женското тяло) и това би могло да предизвика и други хормонални промени у мъжкото тяло. 

Екстракт от монашески плодове (Monk Fruit) 

Познат още като „плод на Буда“, монашеският плод е растение, от което се извлича естествен сладък екстракт. Отговорни за сладостта на плодовете на монаха са антиоксидантите самогрозиди.  

Хранителни стойности: 

  • Калории: 0 
  • Въглехидрати: 0g 
  • Протеини: 0g 
  • Мазнини: 0g 
  • Гликемичен индекс: 0 

Предимства: Клинично проучване върху гризачи показва, че тези от тях, приемали кисело мляко с добавен подсладител от монашески плод имат подобрения в регулирането на кръвната захар и значително намаляване на инсулиновата резистентност в сравнение с плъхове, хранени с кисело мляко, подсладено с бяла захар. На фона на други подсладители, вложени в храни и напитки, монашеският плод показва минимално, но все пак по-добри ефекти при редовен прием от хора.  

Недостатъци: Подсладителят е сравнително отскоро предлаган на пазара и проучванията за неговото въздействие върху хора са все още минимални. Отделно, тъй като сладостта му не е толкова силна, обикновено готовият екстракт, който се предлага в магазинната мрежа, е смесен с други, по-силни подсладители.  

Захарин 

Захаринът е един от „най-древните“ подсладители. Той придобива огромна популярност още след Първата световна война покрай недостига на захар, а употребата му в Щатите рязко спада през 70-те години на XXв., когато са открити някои притеснителни подробности за него. 

Хранителни стойности: 

  • Калории: 0 
  • Въглехидрати: 0 
  • Протеини: 0 г 
  • Мазнини: 0 г 
  • Гликемичен индекс: 0 

Предимства: Въпреки, че има нулев гликемичен индекс, захаринът е около 500 пъти по-сладък от захарта и е избиран поради устойчивостта му на високи температури.  

Недостатъци: Към днешна дата захаринът не фигурира в забранените съставки на Европейският орган за безопасност на храните и Световната здравна организация, но въпреки това има доказателства за негативен ефект от приема му. След 5-дневен прием на захарин, участниците в изследване от 2014 година наблюдават необичайно високи нива на кръвната захар за подобен вид подсладител и промени в състава на чревните бактерии. Оттам се вижда, че захаринът може да има агресивен ефект върху червата и да наруши баланса на флората и да не е чак толкова безобиден. 

Декстроза 

Подсладителят декстроза се сформира при химичната обработка на царевично нишесте. Тя е почти идентична с глюкозата, а гликемичният ѝ индекс е значително по-висок от останалите подсладители. Тя е бърз източник на енергия, като рязко покачва кръвната захар.  

Хранителни стойности: 

  • Калории: 4 kcal на грам 
  • Въглехидрати: 1 г 
  • Протеини: 0 г 
  • Мазнини: 0 г 
  • Гликемичен индекс: 100 

Предимства: Декстрозата често се използва при сладки печива, понеже има свойството да покафенява по-бързо. От друга страна тя бързо „зарежда“ организма с енергия и е предпочитана от активните спортисти след тежка тренировка. 

Недостатъци: Страничните ефекти от декстрозата са сходни с тези от приема на бяла захар – натрупване на мазнини, тежест в стомаха, влошено състояние на кожата под формата на възпалителни процеси, нарушена структура и целулит. Сърдечно-съдовите проблеми и появата на инсулинова резистентност също не са изключени, поради прякото ѝ влияние върху кръвта. Високият гликемичен индекс и покачването на кръвна захар, от своя страна, понякога са отговорни и за покачването на килограми и задържането на течности. 

Еритритол  

Поредният захарен алкохол в нашата класация – еритритолът, е един от най-използваните подсладители. Той се среща в натурална форма в някои ферментирали плодове, но за индустриални цели се произвежда чрез химически процеси.  

Хранителни стойности: 

  • Калории: 0.24 kcal на грам 
  • Въглехидрати:  
  • Протеини: 0 г 
  • Мазнини: 0 г 
  • Гликемичен индекс: 0 

Предимства: Този подсладител притежава основните комплексни качества на повечето такива. Той е лесен за абсорбация в червата и навлизане в кръвния поток – затова е и толкова разпространен и предпочитан. Подобно някои други подсладители, той има свойството да „почиства“ бактериите в устата, има нисък гликемичен индекс и е подходящ за диабетици.  

Недостатъци: Последните проучвания показват еритритолът като причина за раздразнение в стомашно-чревния тракт и по-лесна поява на някои бактерии. При промяна във флората на червата много често страничните ефекти не остават незабелязани. Може да се появи подуване, повече киселини и остатъчен неприятен вкус.  

Друг негативен ефект от дългосрочния прием на подсладителя се забелязва при сърдечно-съдовата система - консумацията му се обвързва с повишен риск от образуване на кръвни съсиреци и сърдечно-съдови заболявания, сред които инсулт и инфаркт. Тригодишно проучване проследява състоянието на общо 3000 души след прием на добавен подсладител еритритол. Резултатите потвърждават негативните ефекти, като хората, приемали най-високата концентрация са два пъти по-склонни са получат инфаркт някога в бъдещето за разлика от останалите.   

Ако можем да ти дадем един съвет, то той ще е доколкото е възможно да избягваш сладката храна и да се обръщаш към храни, напитки и хранителни добавки с максимално изчистен и проверен състав. Но все пак при избора си на нещо, което да те подслади, е добре да бъдеш внимателен и да проучиш предварително. Не всеки подсладител е по-добра алтернатива на захарта и това, че в тях няма калории, не прави подсладителите идеалното решение за отслабване.