Въпроси като „Нужно ли е да правя почивка от колагена?“, „Колко дълго да пия колаген“ и „Има ли странични ефекти?“ ни се задават почти ежедневно. В тази статия ще им отговорим малко по-подробно и ще ти разкажем не само защо не е необходимо да спираш да пиеш колаген, а точно обратното – защо той има място в рутината ти всеки ден и е добре да не го пропускаш.
Преди да започнем искаме да уточним, че с думите си се базираме на клинични проучвания и резултатите от тях, проследени във времето, и ако в конкретен случай лекар е назначил индивидуална схема за прием на колаген, е важно човек да се придържа към мнението на лекуващия го специалист.
Колагенът е естествена съставна част на организма
Натурално, всеки от нас има колаген в тялото си – той е градивен елемент на всички органи и системи и действа като „спояващ елемент“ на съединителната ни тъкан и запазване на добрата хидратация в клетките за по-дълго. Той е най-наситеният протеин в човешкото тяло, като е доказано, че представлява около 30% от общия такъв.
С възрастта организма увеличава скоростта, с която синтезира колаген – съответно количеството намалява, а качество започва да се нарушава. След около 25-годишна възраст човек започва да губи средно по 1% колаген годишно, като с напредване на годините това число нараства. Количествата му варират при отделните хора поради различния начин на живот и различните генетични фактори, но той е вещество, което е добре да се поддържа и за което да се полага грижа ежедневно, за да се забележи ефект в близкото бъдеще.
Когато се установи, че колагенът ни започне да намалява, е добре да предложим малко „помощ“ на тялото си чрез набавянето му отвън. Тъй като с храните, богати на протеини, би било трудно всекидневно да снабдяваме нужния си колаген в достатъчни количества, колагенът под формата на хранителна добавка е оптималният вариант. Той е с внимателно изчислена дозировка и обикновено се предлага с концентриран и изчистен състав. Добавките с хидролизиран колаген поддържат нормалните количества на протеина, както и повишават производството на естествен такъв. Приемът му не би следвало да е нито шок за организма, нито нещо непознато, понеже (както споменахме) той се синтезира вече в нас.
Какво се случва с тялото ти, когато спреш да пиеш колаген?
Както с всяко нещо, което правим, за да подобрим здравето си и начина си на живот, така и при приема на колаген се изисква постоянство. Сбор от проучвания показва, че са необходими средно от 4 до 12 седмици ежедневен прием на колаген, за да се забележи ефект в областта на еластичността и хидратацията на кожата и средно от 8 до 24 седмици, за да се отчете положителна промяна при образуването на целулит и стареенето на кожата.
На базата на този факт, можем да забележим колко упоритост и постоянство се изисква, за да поддържаме оптималните си нива на колаген. А сега си представи сценарий, в който спираш да пиеш колагена си за няколко дни – ако организмът е започнал да постига някакви резултати, той ще се нуждае от още протеин, за да ги поддържа…но такъв вече няма да има. Изчерпването на резервите от колаген ще се възобнови, а ефектите е възможно ще отслабнат. Това изследване доказва, че приемът на колаген (тествани са телешки, свински, пилешки и рибен) в дълъг период (над 8 седмици) е много по-благоприятен за състоянието на кожата в сравнение с един по-кратък прием (под 8 седмици).
До колко време след спиране на колагена се забелязва натрупаният ефект от него?
Това е строго индивидуално. Включват се фактори като продължителност на прием, количества, възраст и други. Този клиничен тест разглежда група хора, на които са давани колагенови пептиди всеки ден в рамките на 24 седмици, а след това са направили пауза. При 88% от тях резултатът, който постигнали в състоянието на ноктите им (повече здравина и плътност) се е запазил до 4 седмици след спирането на протеина. Това наблюдение се повтаря и в други лабораторни наблюдения, като, разбира се, не можем да правим генерални заключения от тях, тъй като всеки човек се движи със свое „темпо“.
Може ли да се предозира с колаген?
Обратно на това да правим периоди без прием на колаген, е да го пием в по-големи количества от препоръчителната дневна доза. Понякога това може да се случи по невнимание или забравяне, но дали е опасно?
Тъй като колагенът сам по себе си е протеин, който ние естествено синтезираме в организма си, в момент, в който приемем повече от него, не би следвало това да застраши здравето ни. Разбира се, това се отнася за хранителни добавки, предлагащи изцяло натурален колаген и не можем да гарантираме за състава на всички колагенови продукти.
Колагенът е протеин, а в големи количества той може да окаже натоварващо въздействие върху бъбреците подари наличието на оксалати. Затова ние препоръчваме хора с бъбречни проблеми и такива, които забелязват диуретичен ефект от колагена, да намалят препоръчителната дневна доза наполовина. Дневната доза Хидролизиран колаген RealFood е 10 грама или две мерителни лъжички.
Протеините имат свойството да засищат глада за по-дълъг период от време, съответно, ако се приеме в повече, колагенът може да повиши усещането за ситост и да се насити остатъчния вкус на колаген, ако човек изобщо усеща такъв. С две думи – не би трябвало да е проблем, ако някога приемем малко повече колаген.
В заключение
Колагенът е елементът, който държи всичко в тялото ни на мястото си. Грижата за поддържането на неговите нива в организма ни е от първостепенно значение за състоянието на нашите кожа, нокти, коса, стави, мускули и като цяло – на съединителната тъкан. „Паузата“ или изцяло спирането на прием на колаген може да намали или дори да прекрати добрите ефекти, които сме получили до момента. При някои хора ефектът от него може да се забави, затова е добре да обръщаме внимание на тялото си и да сме постоянни. *
*Разбира се, ако се получи някаква непоносимост или дискомфорт, ние препоръчваме да се насрочи консултация със специалист за точно решение на случая.