В разгара на почивките и топлото време продължаваме да навлизаме в дълбините на една тема, която вълнува основно дамската аудитория, а пък през лятото е и най-актуална – целулитът. Преди дни заедно с Тяна Пресолска, собственик на козметични салони Duppisima и председател на Асоциацията на медицинските козметици в България, разгърнахме дискусията, а тя отговори на едни от най-често срещаните въпроси и даде практични съвети от нейния професионален опит. Вдъхновени от разговора, ще те запознаем малко по-подробно с това състояние и ще се насочим към методите за редуцирането му.
Цялото интервю можеш да изгледаш в нашия YouTube канал тук.
Какво е целулитът?
Целулитът (или още липодистрофия) представлява едно неравномерно натрупване на подкожна мастна тъкан, заради което се образуват и видимите неравности по кожата (портокалова кожа). Обикновено целулит се наблюдава по бедрата, по седалището и по корема – това е така, защото най-често хората, и особено жените, са склонни да трупат повече мазнини именно там.
Той „идва“ в множество различни видове и степени на развитие – съществува мек (обикновено при намалена мускулна маса), фиброзен (при по-развита мускулатура), едематозен (задържане на течности и проблеми с кръвообращението), а степените му указват колко силно се проявяват отделните видове.
Често целулитът е причина за притеснения, поради това, че понякога се приема за нещо неприятно и неестествено. А истината е точно противоположна – подкожното образувание се среща при близо 90% от жените в световен мащаб, преминали пубертета, като това доказва, че не бива да бъде повод за срам или ниско самочувствие, особено на плажа.
Какви са причините за появата му?
Целулитът е състояние, чиято поява и бъдещо развитие могат да се влияят от множество фактори. Един от тях е дисбаланс в хормоните. Женските хормони естроген и прогестерон са едни от основните показатели за появата му – наличието на високи нива естроген често са негови причинители. Също така с напредване на възрастта, в периода около менопауза при жените, се наблюдават увеличени нива на целулит именно заради основните хормонални промени, които настъпват.
Друга причина за появата на портокалова кожа, специфично при жените, е по-голямото количество мастна тъкан, което женското тяло съдържа – тя се натрупва, за да може да предпази плода при евентуална бъдеща бременност. Това е и естествена защитна функция на организма, при която повече мазнини обикновено се забелязват при седалищната част, бедрата и корема.
„За жените е нормално да имат около 17-24% мастна тъкан, докато за един мъж тя е приблизително 14-17%.“, разказа Тяна.
Задържането на течности и покачването на килограми са също сред причините за поява. Когато тялото не успява да изхвърля ненужните вече течности и токсините, те се трупат и лимфната система има затруднения при изчистването. Това води до издаване на подкожната мазнина на места, а кожата отвън изглежда вълниста.
Разбиваме митовете
Въпреки че темата е доста популярна и обсъждана, все още съществуват твърдения относно целулита, за които науката има друг отговор. Нека разгледаме някои от „митовете“, свързани с появата на целулит.
„Целулитът се появява само при неспортуващи хора“
Не можем да се съгласим. Това, че човек има целулит, далеч не означава, че той живее нездравословно и не се движи. Не винаги. Освен хранене с високопреработени храни и намалено движение, както споменахме по-горе, целулитът може да се прояви и под влияние на множество други фактори – генетична обремененост, хормонален дисбаланс, задържане на течности. Мащабно клинично проучване достига до заключението, че наличието на ген HIF1A е основна предпоставка за поява на целулит някога в бъдещето, независимо от начина на живот, и е много вероятно предаването му през поколенията да доведе до генетична предразположеност.
„Само жените имат целулит“
Да, жените са по-предразположени към образуване на целулит, поради наличието на женските хормони естроген и прогестерон. За жалост, това е факт, с който почти всяка дама се сблъсква рано или късно. Но не, не само дамите могат да развият това състояние. Макар и рядкост, е възможно и при силния пол това да се забележи.
„Ако за жените е нормално да имат малко целулит, когато мъжете имат – това вече е проблем. Това говори за завишен естроген в организма, който най-вече те приемат през храната.“, сподели Тяна по време на нашето интервю.
Тя допълни, че фибрите на съединителната тъкан при жените са разположени успоредно, като така позволяват по-лесното повдигане на мазнините, докато при мъжете те са под формата на мрежа, която задържа подкожната мазнина по-здраво на мястото си. Отделно, проучванията показват, че женската кожа е по-склонна към целулит, защото при нея има до 34% по-малко колагенови влакна, които да „подсигурят“ здравината ѝ. Обединявайки всички тези фактори, можем да кажем, че не е невъзможно, но не е и типично мъжете да развиват целулит.
Какви козметични процедури ще подобрят целулита?
Процедурите, насочени към редуциране на портокаловата кожа, са разнообразни, като се засягат различните типове целулит. Точно затова, преди да се направи подобна терапия, е добре да се вземат правилните решения - да се извърши консултация със специалист, който да препоръча и изготви индивидуална програма за конкретния случай.
Сред най-популярните и доказани във времето са антицелулитните масажи. Те са предпочитани поради прекия контакт на ръцете на професионалиста с кожата на пациента, а и обикновено са по-бюджетен вариант. Те предлагат стягане и заглаждане на кожата, но като недостатък при тях е краткотрайното им действие.
Друга, нашумяла процедура, това е лимфният дренаж. Този тип процедура отново е масаж, но такъв, който се препоръчва за началните степени на целулит. Това е така понеже отново ефектът не е дълготраен, но пък е насочен към лимфната система и извеждането на задържаната вода и токсини от нея, а не толкова към подкожните мазнини.
Предпочитана процедура е и ендосфера. Тя включва терапия с уред, който генерира нискочестотни механични вибрации, които работят върху натрупаните съединения от мастни клетки.
Под въздействието на тази микровибрация и компресия в дълбочина тъканите се насищат с кислород, повишава се качеството на кръвообращението и се постигa дрениращ ефект. Тази процедура, както и останалите, изискват постоянство и мотивация, за да се види краен положителен ефект, който да се задържи във времето.
Както Тяна коментира: „Процедурите са върхът на айсберга.“ Тоест, за да подействат терапиите по начина, който ни се иска, не е важно да сме постоянни само с тях, но и да спазваме един по-активен, по-здравословен начин на живот. Да се храним спрямо това, което удовлетворява тялото и кожата ни, да се ограничават някои тежки и високовъглехидратни храни, да се приемат достатъчно течности и вещества в подкрепа на кожата отвътре.
В този ред на мисли…
Как колагенът ще подпомогне състоянието на целулита?
Една от основните причини за поява на целулит е рехавата съединителна тъкан. Когато тя не успява да задържи мастната тъкан на мястото си, мазнините се повдигат неравномерно и резултатът е налице. Както знаем, около 70% от кожата се състои основно от колаген тип 1. Ако организмът ни има липси на протеина, това дава резултат в по-суха, увиснала, склонна към акне кожа, както и към образуване на повече целулит. Редовното снабдяване на кожата с нужния ѝ колаген поддържа по-издръжлива както на външни условия (наранявания, навяхвания), така и на вътрешни процеси кожа.
Приемът на хидролизиран колаген също така подпомага синтеза на естествените колаген и еластин и в дългосрочен план биха имали видим ефект. Разбира се, при всеки човек причините за поява и методите на лечение ще са различни, но с напредването на възрастта колагеновите „резерви“ в тялото ни започват да намаляват, а при дамите настъпват и драстични хормонални промени покрай периода на менопауза. Комбинацията от тези фактори влияе пряко на синтеза на естествен колаген и еластин и когато ние активно даваме на тялото си това, което му липсва, бихме могли да компенсираме естественото намаляване на протеини.
“С годините започваме да разграждаме все повече белтък в тялото си. С менопаузата, съответно, жените започват да страдат от загуба на мускулна и костна плътност, а храненето е с недостатъчно количество протеини и вярвам, че приемът на колаген е задължителен”, допълни по темата Тяна.
Заключение
Целулитът се появява вследствие на множество фактори и е едно от най-често срещаните състояния при жените. Трудно бихме могли да предотвратим появата му някога в бъдещето, но пък има някои „помощници“, към които да се обърнем, за да го намалим. Като най-важна грижа бихме определили индивидуалната – личният подход и консултацията със специалист ще проработи най-добре за редуциране на целулита, а постоянството е съпътстващият елемент, който ще задържи ефекта за по-дълго.