Преминаване към съдържанието

Безплатна доставка над 100 лв до офис на Еконт

Какво са електролитите и как да постигнем електролитен баланс през лятото

12 Jul, 2024 332

Може би все по-често в сферата на здравословното хранене и спорта се говори за „електролитен баланс“ и как да се стремим към него. Ясно е, че те са полезни, но къде всъщност можем да ги открием и с какво подпомагат здравето ни електролитите (особено през лятото)? В тази статия ще се спрем на основните електролити, техните качества и как да си ги набавим бързо и удобно в топлите месеци. 

Какво представляват електролитите? 

Значението на електролитите за здравословното ни състояние е многостепенно. Те са минерали, които притежават електрически заряд, когато са разтворени в течности, и са от съществено значение за предаването на нервните импулси. Тяхното присъствие е с основно значение, защото отговарят за регулирането на множество процеси, сред които баланс на кръвното налягане и киселинността, възстановяване на увредени тъкани, помощ на нервната система, както и поддържане на оптималната хидратация на клетките. 

Сред най-разпознаваемите електролити са:  
  • магнезий 
  • калий 
  • хлорид 
  • фосфат 
  • натрий 
  • калций 

Някои от електролитите (калций и натрий) създават електрически потенциал, който е необходим за предаването на нервните сигнали от клетка на клетка и за освобождаването на невротрансмитери - по този начин подпомагат здравето на нервната система. Чрез правилната работа на невротрансмитерите се постига релаксация на мускулите и кръвоносните съдове, като организмът изпитва по-малко напрежение при извършване на естествените си процеси.  

Пример за електролит, разтворен във вода, е соленият разтвор. Той лесно успява да провежда електричество, тъй като солта се състои от натрий (положително зареден) и хлор (отрицателно зареден). Щом се комбинират, техните заряди се балансират взаимно.  

Друга основна функция на минералите е да поддържат добрата хидратация чрез задържането на влага в клетките. Натрият има способността да натрупва влага и в кръвоносните съдове, от което пък нормализира киселинността в кръвта, увеличава се обемът на кръвния поток и следователно се регулира ниското кръвно налягане.  

Какво се случва с тялото ни, когато няма достатъчно насищане с електролити?  

Когато в тялото ни няма достатъчно електролити, които да регулират основни процеси, тялото ни започва да „страда“ – до клетките не стига достатъчно вода и съответно дехидратацията изсушава кожата, предизвиква умора и главоболие. Поради липсата на минералите телесната температура поддържа високи нива, което води до замайване и дори може да доведе до топлинен шок в летните жеги.  

Нивата на електролитите в кръвта могат да достигнат твърде ниски или пък твърде високи граници и това да доведе до дисбаланс. Причина за него се крие в нездравословния начин на живот - количеството приета вода, физическото претоварване, стресът, храненето и други.  

В най-топлите сезони дехидратацията е особено възможна поради високите температури и отделянето на повече течности. През порите на кожата с тях „напускат“ и част от електролитите – проучване сравнява нивата на изпотяване при тренировките с високо натоварване и посещението на сауна, като се установява, че сауната кара магнезия и калция да се отделят по-бързо в сравнение със спортуването, а здравословното състояние се влошава, като се появява замайване, по-бързо изморяване и главоболие. 

Значението на електролитния баланс през лятото 

На най-основно ниво електролитите помагат на организма да поддържа баланс в насищането на клетките с вещества. Всекидневният прием на електролити задържа приетата вода в клетките за по-дълго, като по този начин се създава естествено охлаждане и регулиране на температурата на тялото. 

Летният сезон е сравнително натоварващ организма поради поддържането на висока температура - затова и грижата за здравето ни би следвало да е насочена именно към предпазване от влиянието на силното слънце. Постоянните жеги са способни да намалят електролитния приток и да отслабят хидратацията и имунитета. Ето как доставянето на достатъчно електролити ни поддържа в добра форма през лятото: 

Спортна издръжливост 

По време на активно физическо натоварване на тялото са му необходими допълнителни течности, за да компенсира за загубата на вода чрез изпотяването. Потта съдържа електролити (най-вече натрий и калий и по-малко калций и магнезий) и е доказано, че 

дори само два процента загуба на вода от тялото може да повлияе на спортното представяне и силата. Приемът на вода, обогатена с електролити, по време на тренировката може да компенсира за текущата загуба на минерали. 

Охлаждане 

Топлото време често може да е причината за различни здравословни състояния от лека слънчева алергия до топлинен удар. Тялото има функция да се охлажда само чрез изпотяването, но в прекомерните жеги тази „система“ може да не работи ефективно поради дехидратация, а телесната температура да се покачи драстично. Добрата хидратация и баланс в електролитите е успешната формула за естественото охлаждане на тялото…както и престоят на сянка.   

По-спокоен сън 

Една от основните ползи от електролитите е подобрение на качеството на съня. Магнезият е известен със своите успокояващи качества и е идеален за прием вечер, преди заспиване. Той насърчава естественото производство на мелатонин и регулира невротрансмитерите за един по-сладък летен сън.  

Разбери кои други добавки ще ти помогнат да получиш така мечтания спокоен сън в статията ни тук.   

Подкрепа при летните вируси  

Често се случва летните вируси да ни “атакуват” в най-неподходящия момент. При тях обикновено се забелязват стомашни проблеми с увеличено отделяне на течности. Така лесно може да се стигне до обезводняване на организма и е добре да “заредим” тялото си с електролити, които да задържат влагата и да компенсират за изгубената течност. От друга страна, оптималната релаксация на нервната система, която магнезият и калцият предлагат, подпомага имунния отговор и тялото е по-неподатливо към заразяване. 

Под каква форма можем да приемаме електролити: 

Хранителни добавки  

Електролитите, приети чрез хранителни добавки, са една от най-чистите и преки форми на набавяне. Разбира се, важно е при избора на добавка да се следи за чистотата ѝ, за това дали е смесена с други вещества и какъв е нейният произход.  

На пазара се срещат най-разнообразни форми и концентрации на основните минерали – магнезий, калций, калий, натрий. Smidge Сутрешен магнезий съчетава три различни вида магнезий, които регулират невротрансмитерите за сън и събуждане и предоставят повече енергия и бодрост от сутринта.  

Ние съветваме да се направи консултация със специалист преди да се започне прием на добавки, за да е сигурно, че те са подходящи за конкретния случай и да се избегнат евентуалните странични ефекти. 

Спортни изотонични напитки с електролити  

Изключително достъпни и разпространени, спортните напитки могат да се открият в почти всеки хранителен магазин или такъв за спортни добавки. Те се различават по състав и по наличие на електролити, като в повечето може да бъдат срещнати магнезий и натрий. Това е така, понеже в потта, която се отделя при спорт, се съдържат именно тези основни електролити. Обикновено този тип напитки се препоръчват при високо спортно натоварване поради способността им освен да освежават, бързо да възвърнат изгубените минерали.  

Това обаче невинаги е добра идея. Този тип напитки имат за цел да набавят голямо количество минерали за отрицателно време. Проучване върху действието им доказва, че прием на изотонична напитка от неспортуващи хора и такива, които правят само леки тренировки, може да предизвика странични ефекти – главоболие, замайване, умора и дори диария. Това е така, защото те не губят прекалено много минерали с тренировката си и организмът им се пренасища с тях. Именно затова специалистите препоръчват хора с по-ниска физическа активност да се хидратират основно с обикновена вода.  

Терминът „изотоничен“ се използва за такъв тип напитки, тъй като разтворът на полезните вещества е сходен с този, който имаме в организма. Това предполага и значително бързото усвояване след прием. 

Как да си направим електролитна „вода“ вкъщи 

Полезните качества на готовите електролитни напитки от магазина могат да се постигнат и у дома – това ни доказва Utah State University, който споделя някои съвети при приема на електролити и вдъхновява с рецепта за приятна, освежаваща и натурално полезна напитка. Ето и как да си приготвим електролитна „вода“ у дома.    

Необходими продукти: 
  • 4 чаши вода 
  • ½ ч. л. (или на вкус) морска или хималайска сол – солта насища организма ни с натрий; 
  • Подсладител по избор - мед, сироп от агаве или друго. Чрез него ще се снабдим със засищащи въглехидрати, както и ще се подсладим; 
  • Сок от половин лимон, портокал или грейпфрут – цитрусите съдържат концентрация на калий, а и са супер за лятото. 

…ние бихме добавили и дневната си доза хидролизиран колаген за още повече ползи. : ) 

Всичко се смесва и се сервира студена за бонус „Свежест“. 

Приемът на основополагащите за нашето здраве вещества е ключов момент в грижата за нас самите - особено през лятото, когато организмът ни е подложен на топлинен стрес почти през цялото време. Балансът на електролитите, които получаваме и изразходваме, е ключов фактор както за здравословното ни състояние, така и за настроението. „Правилната формула“ е различна за всеки от нас и достигането до нея може да ни подари така необходимата хидратация…и добро настроение.