Колагенът е съставна част на всички наши органи и системи и има основополагащо значение за здравословното ни състояние както отвън, така и ни поддържа отвътре. В тази статия ще разгледаме един от най-важните за целия организъм фактори, на които влияе редовният прием на хидролизиран колаген – ще насочим вниманието ти към това как той действа на чревния ти микробиом.
Подобрява храносмилането
Нарушеният процес по храносмилане често е в основата на множество неразположения и здравословни проблеми в областта на стомаха. В съдържанието си хидролизираният колаген има голямо наличие на аминокиселината глицин, който е доказан със своите благоприятни свойства в тази област. Множество клинични изследвания през последните години разглеждат връзката между тази аминокиселина и качеството на храносмилането, като такова от 2022г. установява, че ежедневният прием на 20 грама колагенови пептиди в рамките на 8 седмици подобрява някои от стомашните проблеми като подуване на корема и киселини сред жени, които нямат други придружаващи симптоми.
Възстановява и подсилва чревната бариера
Богатият аминокиселинен профил на колагена му позволява да има широк спектър от ползи за здравето, а една от тях е именно – подсилване на чревната бариера. Глицин и глутамин са основните „работници“ в името на нашето чревно здраве и оптимален баланс. В нашите черва, мускули и в кръвоносни съдове може да се открият големи количества колаген тип 3, от който зависи тяхната еластичност, здравина и плътност. Наличието на достатъчно колаген в тях е изключително важно, за да е „добре задвижен“ организмът ни и червата да работят оптимално.
Когато е недобре укрепена (има липса на колаген), чревната бариера е по-пропусклива от нормалното. Това означава, че част от хранителните вещества, както и токсини и микроби от заобикалящия ни свят, лесно проникват от червата директно в кръвния поток – това предизвиква повече подуване и киселини. Статия на Harvard Health Publishing разглежда синдромът на пропускливите черва и като причина за други здравословни състояния като целиакия, както и е предпоставка за по-сериозни проблеми в други части на тялото в дългосрочен план, сред които акне, артрит, алергии и астма.
Подпомага имунния отговор
Здравият чревен микробиом е изключително важен за цялостния имунен отговор на организма и неговите естествени защитни сили. При спад в имунитета, особено в топлите месеци, стомахът е склонен към раздразнения и вирусни инфекции, а слабата защитна функция води до пропускливост в червата и навлизане на бактерии и токсини от външната среда в кръвния поток.
Ролята на колагена в поддържането на здравето на чревната лигавица е от решаващо значение за стабилността на имунната система. От това, че заздравява чревната бариера и подпомага храносмилателната функция, можем да заключим, че колагенът се грижи и за това стомахът ни да поддържа един оптимален баланс на чревната микрофлора. Разбира се, начинът, по който се храним, също има голяма тежест за здрава имунна система. Ако не доставяме ценните хранителни вещества като Омега-3 мастни киселини, витамини и минерали, не може да се разчита на един здрав имунитет.
Има противовъзпалителни свойства
Като причина за възпаление в стомашно-чревния тракт могат да бъдат множество фактори, но като най-вероятен се откроява именно пониженият имунен отговор - навлизането на бактерии и появата на вирусни инфекции могат да „атакуват“ тъканите.
Аминокиселините в протеините, в лицето на хидролизираният колаген, директно се насочват към възпалението в червата, като могат да облекчат и по-сериозни състояния като синдром на раздразнените черва (Irritable bowel syndrome). Сравнително често срещан, той е ежедневие за около 10% до 15% от възрастните в Съединените щати. Въпреки че този синдром често се дължи на фамилна обремененост, чрез правилния за нас режим, движение и хранителни добавки можем да „съдействаме“ на стомаха си, за да го запазим в оптимално здраве.
…А всички знаем колко добре се чувства човек, когато и стомахът му е в топ форма.
Аминокиселините глутамин, аргинин и глицин са сочени в проучвания за основополагащи с действието си при подобни състояния, а ежедневно можем да си ги набавяме именно чрез колагена.
Кога се приема колаген при стомашни проблеми?
В предишна наша статия обръщаме внимание на оптималното време за прием на колаген според индивидуалните нужди на човек. В нея споделяме, че приет на празен стомах, колагенът би могъл да повлияе положително стомашните проблеми. Това е така, понеже когато се пие преди хранене, колагенът се подготвя за пряка абсорбция от стомашните киселини, които пък стимулират усвояването на протеина. В резултат на това колагенът може да помогне за подобряване не само на храносмилането, както споменахме по-горе, но и на усвояването на хранителните вещества.
Оптималното здраве на чревния микробиом е пряко повлиян от колагена, тъй като една от съставните части на червата е именно той. Протеинът се грижи по множество начини за нормалния чревен баланс, но както обикновено съветваме – за да се установи дадем проблем и правилното му решение, е добра практика да се извърши консултация с лекуващия лекар.